Čistenie a dezinfekcia vetrania, ventilácie v aute 01
 

Na to, aby v interiéri automobilu panovali dobré podmienky, musí sa vzduch vymieňať. To zabezpečuje vetracia sústava (inak nazývaná aj klimatizácia, prípadne ventilácia), ktorej jednotlivé vetvy končia vetracími výduchmi (otvormi) v palubnej doske, prípadne v iných častiach vozidla (stropné otvory, otvory v stĺpiku, prípadne v kufri automobilu). Kvalita ovzdušia v kabíne vplýva na pocit pohody vodiča a cestujúcich. Naopak zlé klimatické podmienky v interiéri môžu spôsobovať nedostatočnú koncentráciu vodiča a celkovú únavu.


Čistenie a dezinfekcia vetrania, ventilácie v aute 02
 

Čo môžem urobiť pre dobrú klímu v interiéri auta?

Jednoducho povedané udržiavať čistotu, poriadok a starať sa :). Najzákladnejšie kroky, ktoré vedú k čistému vzduchu v interiéri:

  • kontrola a prípadná výmena kabínového filtra
  • vyčistiť, povysávať interiér
  • vyčistiť a osviežiť vetrací systém a výduchy

Téme kabínových filtrov sme sa venovali v článku Kabínový filter – zachytí aj alergény, baktérie, vírusy a zabráni šíreniu plesní a húb. Minimálne odporúčame jeho kontrolu, pretože tento filter je vstupnou bránou vzduchu prúdiaceho do interiéru.

Predpokladám, že vysávač máme doma asi každý. Stačí natiahnuť predlžovačku, povyhadzovať a vyprášiť textilné koberčeky alebo autorohože a poriadne povysávať každé dostupné miesto, kde sa s ním dostanete. Budete prekvapený, koľko nečistôt a prachu sa tam dokáže nahromadiť hlavne po zimnom období. Nezabudnite na batožinový priestor (kufor).


Čistenie a dezinfekcia vetrania, ventilácie v aute 07
 

Následne by ste sa mali zamerať na palubnú dosku a priestor stredového tunela (radiaca páka, ručná brzda a odkladacie priestory). Do štrbín, častí spojov alebo výduchov môžete použiť štetec s jemnými štetinami s kombináciou vysávača, aby sme prach čo najmenej vírili. Z prípravkov môžete použiť napr. Autoglym Interior Shampoo, K2 Tapis na čalúnenie + škvrny a palubnú dosku vyleštiť napr. s K2 Polo Cockpit. Výsledok sa dostaví ...


Čistenie a dezinfekcia vetrania, ventilácie v aute 04
 

Osvieženie samotného vetracieho systému

Otestovali sme špeciálnu penu na dezinfekciu a čistenie klimatizácie od výrobcu Moje auto. Set obsahuje aj aplikačnú hadičku, ktorou sa dostanete hlboko do potrubia. Aplikácia je naozaj jednoduchá. Stačí zasunúť hadičku cez jednotlivé výduchy ventilácie, spustiť spúšť a pomaly vyťahovať.


Čistenie a dezinfekcia vetrania, ventilácie v aute 05
 

Kanál vetrania sa postupne zaplní aktívnou penou, ktorá čistí, dezinfikuje a zároveň osviežuje systém klimatizácie. Penu necháte pôsobiť asi 5 minúť, následne nastaviť ventiláciu po dobu 30 sekúnd na najmenší výkon a nasmerovať výduchy smerom do interiéru. Výsledkom bude svieži a čerstvý vzduch vnikajúci do interiéru bez nežiadúcich zápachov. Jednoduchšou alternatívou je sprej CleanAir od rovnakej firmy, ktorý spustíte spúšťou a necháte pri zatvorených oknách pôsobiť asi 10 minút pri zapnutom ventilátore.

Všetky prípravky vhodné na čistenie, ozvieženie klimatizácie, prípadne na dezinfekciu výparníka nájdete v sekcii Klimatizácia - dezinfekcia a čistenie.